Ny operasjonsmetode for grønn stær
Det har kommet en ny operasjonsmetode som kan behandle Glaukom (grønn stær) på et par minutter.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
Glaukom er en av de vanligste årsakene til at folk blir blinde og skyldes forhøyet øyetrykk som kan ødelegge synsnerven.
Mikroskopisk verktøy
Med den nye operasjonsvarianten brukes et mikroskopisk lite verktøy som kan foreta et minimalinvasivt inngrep - trabektomet, ifølge Optikeren.
Øyeleger i Tyskland har som de aller første i dette landet startet med denne operasjonsmetoden.
- Ofte registrerer pasientene sykdommen først allerede når 95 prosent av synsnerven er ødelagt, sier glaukom-kirurg Randolf Widder til Welt Online.
Uskadd konjunktiva
Slike operasjoner har til nå blitt gjort ved å skjære opp store flater i konjunktiva. Med den nye metoden blir konjunktiva helt uskadd, og er, ifølge Widder, betydelig mindre traumatiserende for øyet:
- Så langt har inngrepene gått uten komplikasjoner og med svært oppløftende resultater, sier han om sine operasjoner ved St. Martinus-Krankenhaus i Düsseldorf.
2000 inngrep i USA
Den nye metoden er utviklet i USA, hvor det allerede har blitt utført rundt 2000 slike operasjoner. Resultatene av dem viser en senkning av øyets intraokulære trykk på rundt 30 prosent.
Georg Baerveldt ved University of California har utviklet metoden, som ifølge Widder ikke er noe vidundermiddel, men et videre våpen i kampen mot grønn stær, skriver Optikeren.
Tema: Øye og øre-nese-hals, Dagens Medisin 13/10