Fra Helsekonferansen KS 2023 26.1.2023
OPPDRAG: Helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol vil også gi RHF-ene i oppdrag å vurdere tiltak som skal til for å unngå uberettiget variasjon mellom sykehusene når det gjelder organdonasjon.

Kjerkol: – Ønsker tiltak som kan sørge for at alle potensielle donorer blir vurdert

Helseminister Ingvild Kjerkol (Ap) sier hun vil følge opp innspill fra fagmiljøene med å gi oppdrag til de regionale helseforetakene om å gjennomgå organdonasjonsvirksomheten ved donorsykehusene.

Publisert

I løpet av det siste tiåret har Norge gått fra å være blant de beste i verden når det gjelder organtransplantasjoner, til at blant annet Finland har rykket fra oss. I første halvår av 2023 ble det foretatt nesten dobbelt så mange organdonasjoner i Finland som her til lands – 85 mot 47 – selv om befolkningen er like stor i begge landene.

Vil du lese videre?

Registrer deg for å få tilgang til alt vårt pluss-innhold (du må registrere ny bruker selv om du allerede mottar våre nyhetsbrev).

DM Pluss for helsepersonell

0 kr

Gratis for helsepersonell ved å oppgi HPR-nummer.

Registrer deg

DM Pluss

49 kr

for de første 30 dagene, deretter 417 kr (eks. MVA) per måned. Ett års bindingstid. Oppsigelse mulig i prøveperiode. Betal via kort og Vipps.

Registrer deg

Bedriftsabonnement



Ta kontakt med oss så skreddersyr vi løsning for deg og din bedrift.

Les mer

Powered by Labrador CMS