FORSKER: Mohammad Abou-Arab er overlege ved anestestiavdelingen ved Oslo universitetssykehus Aker. Foto: Privat

– Kan erstatte farlig medikament ved akutt narkose

Anestesilege og forsker Mohammad Abou-Arab ved OUS har utviklet et alternativ for det til dels farlige medikamentet Curcacit ved akutt behov for narkose.

Denne artikkelen er mer enn fem år gammel.

Anestesilege Mohammad Abou-Arab har forsket på et alternativt medikamentregime til det som rutinemessig brukes når narkose innledes på øyeblikkelig-hjelppasienter (RSII). I forrige uke disputerte han sin avhandling ved Oslo universitetssykehus.

Intubasjon innen ett minutt
Å sikre fri luftvei er en viktig prosedyre når pasienter legges i narkose. Ofte må en plastslange plasseres i luftrøret (trakeal intubasjon) etter at pasienten har fått søvnmedisin og et muskellammende middel. Selv om pasienten er i full narkose frigjøres stresshormoner, og puls og blodtrykk stiger betydelig. Slike stressreaksjoner kan være farlig og dempes gjerne med morfinlignende medikament.

Ved RSII gjøres intubasjonen i løpet av cirka ett minutt. Tradisjonelt brukes da hurtigvirkende medikamenter som Thiopental (søvnmiddel) og Curacit (muskellammende middel). Bruk av Curacit er forbundet med flere alvorlige bivirkninger, og det forskes derfor mye på å finne mindre farlige muskellammende midler.

Alvorlige bivirkninger
– Curacit kan ha mange alvorlige bivirkninger. Curacit har den fordel at det demper luftveisreflekser raskt, hvilket gir mulighet for rask sikring av luftvei med plastikktube. Men dette er bare én fordel i forhold til dets mange andre alvorlig bivirkninger, sier Mohammad Abou-Arab.

Han nevner økt intrakraniell trykk og øyetrykk, fasckilulasjoner som gir muskelsmerter etter operasjon – og mest alvorlig at Curacit er trigger for Malign hypertermi, som er en sjelden livstruende komplikasjon ved anestesi.

Rocuronium representerer et alternativ til Curacit, men fordi det ikke er like effektivt, har Abou-Arab undersøkt om en kombinasjon av Rocuronium og det morfinlignende medikamentet Alfentanil kan erstatte bruken av Curacit. 144 friske kirurgiske pasienter inngår i studien.

Må studere flere pasienter
Abou-Arab fant at kombinasjonen av Alfentanil og Rocuronium kan gi samme effekt, og like rask effekt, som Curacit. Man unngikk også blodtrykksstigning under prosedyren. Dette er et bedre resultat enn man har oppnådd med Curacit i tidligere studier.

Abou-Arab anbefaler derfor å bruke kombinasjonen av Alfentanil og Rocuronium under hurtiginnledning av anestesi hvis ikke andre forhold gjør det nødvendig å bruke Curacit.

– Hvilke begrensninger er det ved studien?

– Vi har har utført studier på friske ASA I og II pasienter som er friske og har normal stabil hemodynamikk. Videre studier må gjøres på pasienter med ASA III, sier Abou-Arab.

Powered by Labrador CMS