Forskere jakter på sprøytefritt insulin
Insulin som munnspray er nyeste strategi innen den mangeårige jakten på en ny måte å gi insulin på. Ingen har så langt lykkes i å fri verdens diabetikere fra de smertefulle og upraktiske sprøytene. Insulin som inhalasjon er den argeste konkurrenten i kampen om diabetikerne.
Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.
ALTERNATIVER Insulin som svelges blir raskt brutt ned i magesekken av magesyre og enzymer. Det lille som måtte passere ventrikkelen, blir på grunn av den høye molekylvekten ikke absorbert. Disse enkle men barske fakta har så langt spolert alle forsøk på å regulere diabetikeres blodsukker ved hjelp av insulinkapsler og lignende.
Neseslimhinnen så lenge ut til å være et lovende område for insulintilførsel, men ingen av produktene som ble utviklet viste seg å være egnet til klinisk bruk. Fra nesen har forskere og selskaper fortsatt nedover luftveiene og festet seg ved lungene.
Studier publisert de siste månedene har vist at insulin som inhaleres kan gi like god blodsukkerkontroll som insulin satt subkutant. Tre oppmuntrende studier ble presentert på den amerikanske diabetesforeningens kongress i San Antonio i juni. En av konklusjonene var at både korttids- og langtidsvirkende insulin ser ut til å kunne tas opp gjennom luftveiene. En annen studie publisert i siste nummer av Diabetes Care viser at effekten øker dersom det inhalerte insulinet tilsettes et hjelpestoff. Legemiddelfirmaene Novo Nordisk og Pfizer har satset på at lungene vinner kappløpet.
Oppe i munnhulen igjen har det kanadiske firmaet Generex utviklet en aerosol som bringer insulin til blodet gjennom gane og kinnslimhinne. For øyeblikket pågår studier ved flere amerikanske og europeiske klinikker. Presidenten i selskapet mener produktet kan være på markedet i 2003. I begynnelsen av september inngikk Eli Lilly avtale med kanadierne om videreutvikling og finansiering av preparatet. Mens vi venter på gjennombruddet, kan det kanskje være en trøst at det første glitazonet ventes å nå det norske markedet i løpet av neste år. Glitazoner er perorale antidiabetika som reduserer insulinresistens perifert og i leveren gjennom påvirkning av insulinfølsomme gener i cellekjernen. Medikamentet tas en gang daglig - gjennom munnen. Men insulin er det altså ikke.
Opphav:
Annonse kun for helsepersonell
Tema: Diabetes - Dagens Medisin 16/00
Øystein Eiring