HØYERE RISIKO: – Noen ganger er det viktigere med forebyggende tiltak enn å la være. Man har høyere risiko når man er gravid, selv om man er en frisk gravid, sier overlege Margrethe Greve-Isdahl.
Foto: Tone Herregården
– Målet vårt er at den gravide skal kunne få vaksine der hun går til svangerskapskontroll
– Vi prøver å få dette etablert, men vi fikk det ikke så godt til under pandemien heller, sier Margrethe Greve-Isdahl, leder for barnevaksinasjonsprogrammet på Folkehelseinstituttet (FHI).
Overlege og spesialist i barnesykdommer, Margrethe Greve-Isdahl sier at det ikke er lett å identifisere vaksinasjonsstatus hos gravide personer slik de vanligvis gjør det i vaksinasjonsregisteret.
DM Pluss for helsepersonell
0 kr
Gratis for helsepersonell ved å oppgi HPR-nummer.
Registrer deg
DM Pluss
49 kr
for de første 30 dagene, deretter 417 kr (eks. MVA) per måned. Ett års bindingstid. Oppsigelse mulig i prøveperiode. Betal via kort og Vipps.
Registrer deg
Bedriftsabonnement
Ta kontakt med oss så skreddersyr vi løsning for deg og din bedrift.
Les mer