Anbefaler lettmelk til barn

Sosial- og helsedirektoratet mener at barn over ett år bør drikke lettmelk eller skummet melk – og ikke helmelk.  

Publisert

Denne artikkelen er mer enn 10 år gammel.


Myndighetene står fast på anbefalingene om at barn bør få lettvarianter av melk og ikke helmelk.
For dårlig dokumentasjon
Aftenposten har nylig omtalt studier som tyder på at helmelk kan gi en helsegevinst.

– Dette er interessante studier, men den helhetlige dokumentasjonen gjør likevel at vi holder fast ved våre råd. Vi følger med, og reviderer når dokumentasjonen tilsier at det bør gjøres, uttaler avdelingsdirektør Arnhild Haga Rimestad i Shdir.

Mettet fett
Haga Rimestad viser til at de fleste norske barn får i seg for mye mettet fett gjennom dagens kosthold og at mettet fett kan øke risikoen for hjerte- og karsykdommer.

– Over halvparten av det mettede fettet kommer fra meieri- og kjøttprodukter. Det er derfor ønskelig å bytte fra fete til magrere varianter av meierprodukter og kjøttvarer. De fettfattige melketypene gir en god tilførsel av næringsstoffer som proteiner, vitaminer og mineraler samtidig som innholdet av mettet fett er lavere, sier Haga Rimestad.

Hun legger til at mye melk også kan fortrenge næringsrik mat fra barnets kosthold ved at barn drikker seg mette.
Flere artikler i nyhetsarkivet 

Powered by Labrador CMS